TV TIME

Join 10MM+ TV Lovers and Start Tracking!

Open in App

Contact - About - Data & Insights - Articles - Podcasts - Developers - Privacy Policy - Terms
Thanks

Entanglement 1
Rollback 2
Alignment 3
×
Friday at Netflix 1 seasons Still Running
1983 is a 60 minute crime-drama-thriller starring Michalina Olszańska as Ofelia "Effy" Ibrom, Robert Więckiewicz as Anatol Janów and Maciej Musiał as Kajetan Skowron. The series was released Fri Nov 30, 2018 on Netflix and is in its first season.
  • LVL120
  • gmessian
  • Eric Begueret
& 26,300 people follow this show

Discussion

Do not spoil here

On this page, you must only post things that will help other users decide if they should start the show or not. To talk about specific episodes, go on the episode page.

Please wait...
×
September 2018

After dark and the rain I’m glad they are pushing non english series

After dark and the rain I’m glad they are pushing non english series

See original
7 replies
November 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] there's also Ultraviolet!

View more replies
November 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] i mean Ultraviolet is not produced by Netflix but you can watch it there ;)

December 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] nie widziałam jeszcze 1983, ale Ultraviolet polecam, fajnie zrobiony, mnie wciągnął 😃

December 2018

Ultraviolet jest świetny, naprawdę polecam

October 2018

I'm really curious about this show! Trailer is fantasting. I was waiting so long for first polish show on Netflix and finally!

I'm really curious about this show! Trailer is fantasting. I was waiting so long for first polish show on Netflix and finally!

See original
0 reply
November 2018

Fantastic story! Great show! Viva la revolution! First polish show by Netflix. After first episode i know i will not sleep tonight cuz and I cant wait for another. You gonna love it!

3 replies
December 2018

It’s not first polish show by Netflix, the first one was called “Ultraviolet”

October 2018

Best polish actors and very good director Agnieszka Holland. I can't wait to watch it. Maybe it will better than Dark?

7 replies
November 2018

Definitely not. And best actors with Musiał as main star? Really?

November 2018

badoch yes, you are unfortunately right. I've read a lot of a very bad reviews... when finally poland will be have a good tv show

View more replies
December 2018

KonradDaumann a co z Belfrem (1 sezon)? Podobno Wataha też dobra, ale nie widziałam, by móc ocenic

December 2018

Rojst miał świetny początek i nijaki koniec. Co do Belfra - to pierwszy sezon się udał, ale cały mój entuzjazm dla tego serialu zgasł wraz z drugim sezonem... Ale Kruk jest niezły :)

December 2018

Did Musiał had to? (musiał means he had to)

November 2018

Great show! I watch 2 episod but i like it. We need more polish shows❤

Great show! I watch 2 episod but i like it. We need more polish shows❤

See original
6 replies
View more replies
December 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] lepiej jak sama wyrobisz sobie opinie i ogladniesz 😁Nie ma co sugerować sie innymi. Dla własnej ciekawosci warto. Mi akurat sie podobał i czekam na kolejny sezon jak powstanie.

December 2018

MarysiaSagan Pytam bo zazwyczaj podzielam opinie większości, a jeżeli w przypadku 1983 większość twierdzi, że nie poleca to szkoda mi marnować czas. Jeśli chodzi o polskie seriale mam tylko odniesienie do Rojst, który z resztą obejrzałam po pozytywnych, przedpremierowych recenzjach 3 pierwszych odcinków. I te 3 odcinki właśnie bardzo mi sie podobały. I pomimo że udało się bardzo dobrze odtworzyć klimat PRL-u i stworzyć po prostu miły dla oka to uważam go za zmarnowany potencjał zepsuty kompletnie przez zakończenie, które zepsuło całe dobre wrażenie i pozostawiło niedosyt. Może sie okazać że 1983 jest klimatyczny i pięknie nakręcony, ale mimo to kuleje gra aktorska, dialogi i fabuła nie trzyma się kupy. A anglojęzycznymi komentarzami wole sie nie sugerować bo mogą sie znacznie różnić od polskich.

December 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] ja uważam że 1983 to świetny serial, mogę ci polecić z czystym sumieniem 💙

October 2018

Finally something Polish and I hope it won't be crap like many other new Polish shows. I have mixed feelings about this, because directors are good, but writter is American and there is Maciej Musiał staring as a lead. Also I'm afraid of big shitstorm, because it talks about very controversial period in history. Anyway, we'll see how it turns out and I'm definitely going to watch.

2 replies
November 2018

I feel exactly the same about this show.

December 2018

i'm halfway through and it's horribly boring. the cinematography is beautiful, the music is good as well but it's just a vessel for a boring story. wouldn't recommend it.

0 reply
October 2018

Miejmy nadzieję, że serial nie powtórzy klimatu Rojsta. Oby był inny, lepszy i trzymał poziom. Trzymam kciuki. Premiera 30 listopada 😁

Let's hope that the show will not repeat Rojst's climate. May it be different, better and keep the level. Fingers crossed. Premiere November 30, 😁

See original
2 replies
November 2018

Akurat klimat w Rojst był super, wprowadzał nutkę tajemniczości i niepokoju. Dodatkowo został nakręcony przepięknie, niemalże bezbłędnie. Wszystkie ujęcia są po prostu śliczne i przyjemnie się na nie patrzy, ale fabuła pod koniec nie trzyma sie kupy jakby zabrakło budżetu na porządne zakończenie

November 2018

@[user_13878239_LaughWithManyButDon'tTrustAny] dokladnie tak jejku!

October 2018

Looks very promising, I hope it will be as good as Men in a High Castle or even better. Definitely gonna watch.

1 replies
December 2018

That's easy. The high Castle thing is ridiculous!

November 2018

"Vinte anos após um atentado terrorista na Polônia interromper o movimento pela democracia no país, manter o regime repressor e evitar a queda da Cortina de Ferro, um estudante de direito e um investigador de polícia desacreditado descobrem uma conspiração que pode afetar toda uma nação e mudar o curso da história."
É de deixar qualquer um curioso nesse drama polícia e político.

"Twenty years after a terrorist attack in Poland halted the movement for democracy in the country, kept the repressive regime and avoided the fall of the Iron Curtain, a law student and a discredited police investigator uncover a conspiracy that could affect an entire nation and change the course of history. "
It is to leave anyone curious in this police and political drama.

See original
1 replies
December 2018

Vc tem razão só o piloto me deixou de queixo caído

December 2018

No cóż, nie jest całkiem źle, ale dobrze wcale.

Mimo, że to nie jest za bardzo mój gatunek, to czekałem na ten serial. Wiadomo, bo Netflix, bo pierwszy polski itd. Później pierwsze niezbyt przychylne opinie, po których entuzjazm opadł i tak z małym poślizgiem w końcu nadrobiłem. Na wstępie jeszcze zaznaczę, że to jest ten typ serialu, do którego najlepiej samemu wyrobić sobie opinię.

Zacznę od rzeczy pozytywnych. Przede wszystkim są tu świetne zdjęcia, filmografia czasem naprawdę zachwyca. Architektura, modernizm, PRLowskie rekwizyty, motoryzacja. W trakcie na myśl przyszło mi stwierdzenie retro futuryzm, ponieważ "nowoczesne" rozwiązania współistnieją razem z tymi komunistycznymi. I to wygląda świetnie, niestety tylko wygląda, a nie funkcjonuje, ale o tym za chwilę. Ogólnie cała historia ma wielkie dziury, ale również nie jest najgorsza. Całość nawiązuje, czasem nawet bezpośrednio do "Roku 1984" Orwella, jak i krótkimi wątkami do innych dzieł, jak Park Jurajski albo nawet do "Dziadów" Mickiewicza. To zagrało, choć w kontekście całości nie miało większego znaczenia. Plus jeszcze fajnie wypadł wątek społeczności Wietnamczyków i całego China Town.

Nad minusami nie chcę się rozczulać, bo niestety dużo rzeczy poszło nie tak. Wszystko zaczęło się do scenariusza i kiepskich dialogów, przez co wszystko bardzo rozwlekło się w czasie, a aktorzy nie mieli pola do popisu, co niestety bardzo widać. Jakby chcieli, a nie mogli. Najlepiej w tym wszystkim wypadają postaci wręcz trzecioplanowe. To złożyło się również na brak zbudowania więzi zarówno pomiędzy bohaterami, jak i przywiązania się widza do danej postaci. Generalnie akcja rozwija się bardzo wolno, sceny są przydługie (śmieszy mnie również fakt 4minutowych napisów po każdym odcinku), wątki zbyt pomieszane, a przy "rozwiązywaniu zagadek" nie ma efektu wow. Zupełnie został położony soundtrack, który praktycznie tutaj nie istnieje.

Był duży potencjał, niestety zbyt dużo rzeczy nie zagrało tak jak powinno przez co jako całość nie zostało odebrane dobrze. Ja w tych wszystkich opiniach jestem gdzieś po środku. I tak jak wspomniałem warto obejrzeć samemu dla wyrobienia sobie własnej opinii. Szkoda, że tak wyszło...

Well, it's not quite bad, but good at all.

Although it is not really my genre, I was waiting for this series. It is known, because Netflix, because the first Polish, etc. Then the first not very favorable opinions, after which enthusiasm dropped and so with a small slip finally made up. At the outset, I would like to point out that this is the type of series to which it is best to form my own opinion.

I will start with positive things. First of all, there are great pictures here, filmography sometimes really delights. Architecture, modernism, PRL props, motorization. In my mind, retro-futurism came to mind because "modern" solutions coexist with the communist ones. And it looks great, unfortunately it only looks and does not work, but about it in a moment. In general, the whole story has big holes, but it's also not the worst. The whole refers, sometimes even directly to Orwell's "1984 Year", as well as short themes to other works, such as the Jurassic Park or even to Mickiewicz's "Dziady". It played, although it did not matter much in the context of the whole. Plus, the topic of the Vietnamese community and the whole of China Town fell out nicely.

I do not want to be sorry about the minuses, because unfortunately a lot of things went wrong. It all started with a script and bad dialogues, which made everything wander over time, and the actors had no room to show off, which unfortunately is very visible. As if they wanted to, and they could not. The best thing about all this is the third-rate figures. This also resulted in the lack of connection between the protagonists and the attachment of the viewer to a given character. Generally, the action develops very slowly, the scenes are lengthy (I am also amused by the fact that 4 minutes of subtitles after each episode), threads too confused, and when "solving puzzles" there is no wow effect. The soundtrack, which practically does not exist here, was completely located.

There was a lot of potential, unfortunately too many things did not play as it should, so as a whole it was not picked up well. In all these opinions I am somewhere in the middle. And as I mentioned, it is worth seeing for yourself to develop your own opinion. Shame that it ended up this way...

See original
0 reply
October 2018

Looks good. I'll binge it for sure, hopefully it's not the only slavic tv series that will come out produced by Netflix.

0 reply
September 2018

“The deeply frozen Cold War is heating up. Twenty years after a devastating terrorist attack in 1983 that halted the course of Poland’s liberation and the subsequent downfall of the Soviet Union, an idealistic law student and a disgraced police investigator stumble upon a conspiracy that has kept the Iron Curtain standing and Poland living under a repressive police state.

Now, in 2003, after two decades of peace and prosperity, the leaders of the regime enact a secret plan made with an unlikely adversary in the 1980s that will radically transform Poland and affect the lives of every citizen in the nation — and the world.

What these two men discover has the potential to ignite a revolution and those in power will stop at nothing to keep it a secret.”

Quote from the Netflix Media Page.

0 reply
December 2018

I watched two episodes, but I fell in love with it. It's something new, something special. This series shows how Poland would look like, how our life would look like if there was no revolution in this country. And this vision makes me feel scared, but also fascinated. Great job, Netflix

0 reply
November 2018

شفت ‏الفيديو الإعلاني للمسلسل البولندي (1983) قدّاس الموت
قصته حولّ شابٍ يبحث في أحد أسرار الماضي لدولته، ليكشف عن مؤامرةٍ عمرها أكثر من 20 عام...
واضح راح يكون مسلسل واعد👌

0 reply
December 2018

Cinematography is good, is very good. World has potential, and for me looks like very first step to cyberpunk era. But Characters... Well I can see typical patterns here. I'm always on the rebel side especially with these problems, but this rebelion is stupid and head of it is even more stupid. So I love how it looks, I like the world and idea of it (I mean it's something different and it makes it interesting) also looks good (buildings, technology, society) but the story is eh... I'm also sad that they didn't say what Tliszka is only that is not a cellphone :(

1 replies
December 2018

agreed. looks good but this story is boring

December 2018

I don’t know why people say that 1983 it’s weak and bad. For me this was amazing and very interesting. Music and cinematography are at a high level. Bravo Poland, the first polish series on netflix👌

0 reply
October 2018

Już nie mogę się doczekać💖💗 Wreszcie coś o Polsce!!

I can not wait. Finally, something about Poland !!

See original
0 reply
November 2018

What a s***. And this TYPICAL polish dialogues... Ugh, God, next time save us from them.

What a s***. And this TYPICAL polish dialogues... Ugh, God, next time save us from them.

See original
13 replies
November 2018

Weź się k..wa nie wypowiadaj

November 2018

AlicjaJaruzel I hear 'wood' in more than a half of lines which Musiał says... Więckiewicz's lines are rather good, but the biggest problem is that I can hear that it was recorded apart from the picture or the volume was turned up very much in post production, because something is very wrong with it.

View more replies
November 2018

@wonsu17 is type of people who doesn't accept criticism of others

November 2018

@Martyna Hmmm, it's possible. I did not pay attention to it

November 2018

But I still think that Polish dialogues reflect the atmosphere

November 2018

Ich denke, die Dialoge sind gut, also schlafen gehen und nicht streiten

November 2018

Nadhani Alice ni sahihi juu ya ukweli kwamba sijui anaandika nini lakini ni sahihi kwa sababu yeye ni mfalme

February 2019

Wy chyba sobie żartujecie z tym pisaniem po angielsku XDDD

December 2018

Série que je ne peux que recommander. L'histoire est prenante et on s'attache vite à certains personnages plus ou moins important dans l'intrigue.
De surcroît c'est une série polonaise et je tiens à saluer la réalisation de celle-ci.

Series that I can only recommend. The story is fascinating and we quickly focus on some characters more or less important in the plot.
In addition it is a Polish series and I want to salute the realization of it.

See original
0 reply

Favorite characters

See all

Best commentator

People also like...

See all

We couldn't find any similar TV show.

loading